top of page

          1.лекција: систематизација на тему недеље Православља

    У прошлој лекцији смо већ говорили на тему значаја светих икона, у нашој православној Цркви. Иконе нису обични украси него светиња, којом потврђујемо да је Исус Христос заиста постао човек. Оне су ''прозор'' у вечни живот и на њима можемо видети како изгледају свеци у Рају.

 

   Сада ћемо се мало подсетити те теме, кроз објашњење једне иконе Господа Исуса Христа. То је копија руске иконе из 12. века (Спас Златые Власы копия русской иконы 12 в.).

    1.Око иконе је, црквенословенским словима, написан цитат из Светог Писма: ''Ја сам светлост свету; ко иде за мном неће ходити у тами, него ће имати светлост

живота.Амин'' (Јован, 8:12)

    2. Око Христове главе су насликане 3 стране крста(овде обојене зеленом бојом), а у њима је, старогрчким словима, уписано име Божије, које је Мојсије чуо, на гори Синају: ὁ ὤν-''онај који постоји''

   3. Са десне и леве стране Христовог лика су његови иницијали IС-ХС

   4. У доњем десном и левом углу, у кружићима, стоји натпис ''Цар Славе'', то је једна од Божијих титула из 24. Псалма.

    У линку испод имате кратко упутство о томе како се сликају лица на православним иконама.

 

                               

   

il_794xN.1063877753_7dhj.jpg

2.лекција:  симболи раног црквеног сликарства-''Јагње Божије''

    Хришћани су одувек волели своју веру да представљају и изражавају кроз разне облике уметности. Пре него што је настало сликање икона, на садашњи начин, хришћани су своју веру изражавали кроз симболе. Симболи су слике или идеје које показују на нешто више од себе, као што је, на пример, срце симбол љубави. Рани хришћани су своје симболе узимали највише из Светог Писма (Библије), али и из културе великих народа њиховог времена. Данас ћемо рећи нешто на тему симбола ''Јагње Божије''.

   Назив Јагње Божије је преузет из Светог Писма. Јован Крститељ, за Исуса Христа, говори: ''Гле, Јагње Божије које узима на се грехе света!''(Јован 1.29). Свети Јован је то рекао јер је Јагње, код старих народа, било симбол: безазлености, доброте и жртве. Такође се односило и на излазак из египатског ропства, за време Мојсија. Данас се реч јагње користи на свакој светој Литургији. Тако се назива главни део хлеба (просфоре), који ће се користи за причешћивање. На линку испод имамо могућност да обојимо витраж на ту тему.

   3.лекција: квиз

   Тема ове недеље је понављање градива кроз квиз. Доле је линк

ка квизу од 7 питања, на тему последње 2 лекције. Срећно!

       4.лекција: Светитељи

   Ове недеље ћемо почети са лекцијом која ће имати наставке.

Сваке недеље ћемо пробати да научимо нешто о животу познатих

светитеља. Почећемо са светом браћом Козмом и Дамјаном.

   Света браћа су рођена у Малој Азији (данашња Турска), у време

владавине паганских римских царева. Мајка им је била хришћанка

и васпитала их је у православној вери. Када су порасли, завршили

су медицинске школе и постали знаменити доктори. Од осталих

лекара су се разликивали зато што су лечили људе потпуно бесплатно. Свакоме су помагали и нису никада за то узели плату. Због такве доброте им је Бог дао силу да чине чуда. Тако да су могли да лече знањем али и молитвом. 

   Због свега тога су уписани у календар као бесребреници

(они који џабе раде), лекари и чудотворци. Датум њихове славе је

1/14 новембар, а као своју славу их прослављају сви доктори и 

медицински радници.

144253.p.jpg

1. По чему су познати св.браћа Козма и Дамјан?

2. Која професија слави св. браћу као своју славу?

    Васкршње активности

   Васкршњи квиз

5.лекција: св.Серафим Саровски

   Преподобни Серафим Саровски је живео од средине 18.века па до 2/15.јануара 1833.године. Живео је у Русији, али га подједнако поштују сви православни хришћани. Био је велики молитвеник и чудотворац. Богородица га је спасила, још док је био дечак, а касније му се много пута јављала. Исус му се јавио док је, као млади ђакон, служио свету Литургију. Опраштао је онима који су га нападали и тукли, угледајући се на Христову љубав и опраштање. Молио се 1000 дана и ноћи, скоро без престанка, за спасење Божијег народа. Због свега тога му је Бог дао велике дарове. Могао је да исцељује и да, на много начина, помаже људима молитвом и саветом. Поштује се као један од највећих светаца целе Православне Цркве.

 

   Испод имамо 2 линка. Један је ка цртаном филму (са преводом) о преподобном Серафиму, а други је панорамски поглед на Дивјевски манастир, који је подигао св.Серафим, а који и даље живи и цвета монашким животом.

  6.лекција: систематизација

   Понављање градива из последње 2 лекције.

 7.лекција: арханђел Михаило

   Данашња тема је свети арханђел Михаило и остале безбројне небеске силе. На ту тему имамо једну презентацију у пдф формату и цртани филм, на тему чуда светог арханђела Михаила у Хони. До тога ћете доћи кликом на линк испод.

   8.лекција: систематизација

  Понављање градива кроз квиз од 10 питања. Тема је прошла лекција, о арханђелу Михаилу и осталим небеским силама.

   9.лекција: пророк Илија

   Свети Илија је један од највећих пророка из старозаветног периода. Живео је у време цара Ахава и царице Језавеље. Тај владарски пар је почео да уводи поштовање паганског божанства Ваала и то је довело до сукоба са светим Илијом. Он је чинио многе чудесне ствари: зауставио је кишу на 3,5 године, са Богом је разговарао, птице су га храниле(у доба глади), дозвао је ватру са неба, прорекао је смрт зле царице Језавеље, умножио је хлебове у кући једне сиромашне удовице, васкрсао је њено мртво дете и још много тога. Крај његовог живота је такође био чудесан. Он није умро, него је однет на небо, а његову службу је наставио ученик Јелисеј. Свети Илија ће се вратити са неба, пред други Христов долазак. Он се спомиње и у јеванђељској причи о Христовом преображењу. Тада је, на гори Тавор, Исус засијао својом божанском светлошћу, а са његове десне и леве стране су били пророци Мојсије и Илија. Разговарали су са Христом о страдању, које му предстоји. Илиндан се прославља 20. јула/2.августа.

 10.лекција: систематизација

 11.лекција: ошта системат.

bottom of page