top of page

1.лекција: никео-цариградски симбол вере

   Никео-цариградски симбол вере је исповедање вере, написано на првом васељенском сабору у Никеји 325г. (данашњи Изник у Турској) и на другом у Цариграду (данас Истанбул) 381.г. У њему су садржане све главне догме у које хришћани верују: вера у Свету Тројицу, Исуса Христа као једну личност у 2 природе, његово васкрсење, свету Цркву,  једно крштење, опште васкрсење и живот будућег века.

   Ово исповедање је тако значајно да га сви хришћани требају знати напамет и свакодневно изговарати. Чита се на свакој литургији и на крштењу. На литургији је изговарају сви верници, а на крштењу је кум изговара, уместо свог кумчета (ако је кумче беба).

СИМБОЛ ВЕРЕ

Верујем у једног Бога, Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једног Господа Исуса Христа, Сина Божјег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог, рођеног, не створеног, једносушног са Оцем, кроз кога је све постало;
Који је ради нас људи и нашега спасења сишао с небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан по Писму;
И Који се узнео на небеса и седи с десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, његовом Царству неће бити краја.
И у Духа Светог, Господа, животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин.

 1. У ком веку је написан никео-цариградски симбол вере?

 2. Ко је сазвао и председавао првим васељенским сабором? 

 3. Да ли верници изговарају симбол вере на Литургији?

       

Nicaea_icon.jpg

Икона светих отаца никејског сабора, на челу са св. царем Константином. У рукама држе текст Симбола Вере

 2.лекција: црква Свете Софије

   Цариградска црква Свете Софије је била најзначајнији храм читавог православног света. Посвећена је Исус Христу, који се, у Светом Писму, назива ''Мудрост'' Божија, а реч софија, на грчком (Σοφία), значи управо то. Подигнута је у 6. веку од стране светог цара Јустинијана и до 1453 године, са прекидом од неколико деценија, је служила као катедрални храм цариградских патријараха. Турци су 1453.год. заузели византијску престоницу и претворили Свету Софију у џамију. У 20.веку је претворена у музеј и ту функцију има и данас. Испод имамо 2 линка. На првом је виртуелна екскурзија Свете Софије. Може се видети: унутрашњост цркве, крстионица, неколико мозаика, улази, врата кроз која је византијски цар пролазио, чесма...На другом се види 3D реконструкција целог Константинопоља из времена 12. века. Ту се могу видети: златна капија, царска палата Влахерна, аквадукт(водовод) цара Валенса, Константинов форум, манастир Пантократор, крстионица, фонтана, цистерне за воду, Света Софија...

 3.лекција: систематизација

   Данашња тема је понављање градива у облику квиза. Испод је линк ка квизу од 7 питања. Срећно!

   4.лекција: Јеванђеља

   Прве четири књиге Новог Завета са зову Јеванђеља. То је посебна врста књижевног дела, слична биографији, која за своју тему има живот Исуса Христа. Током првих векова хришћанства написано је пуно јеванђеља, али је Црква признала само ова 4 за тачан израз своје вере.

   Јеванђеља носе имена по својим писцима. Јеванђеље по: Матеји,Марку, Луки и Јовану. Прва 3 су међусобно врло слична, а Јованово се мало разликује од њих, по стилу писања. Писци јеванђеља су били Христови ученици (апостоли) и били су сведоци многих ствари о којима су писали.

   Јеванђеља су написана да би се користила у црквеном богослужењу. Због тога, многе приче за тему имају богослужење или су смештена у контекст богослужења.

 

evangelist_symbols.jpg

                    Симболи 4 јеванђеља: човек, лав, бик и орао

   Васкршње активности

   Васкршњи квиз

   5.лекција: Томина недеља

   Томина недеља је прва недеља после Пасхе/Васкрса. Има неколико различитих назива: Бела, Антипасха, Мали Васкрс, Нова недеља. Посвећена је апостолу Томи и представља понављање прославе Васкрсења. После Томине недеље се опет врше молитве за преминуле хришћане. Дан после те недеље се зове Побусани понедељак.

   У седми дан, после Васкрса, апостоли су били сабрани у Цркви, иза ''затворених врата'' и Исус се изненада појавио међу њима. Апостол Тома, који није могао да поверује да је Исус васкрсао,се дотакао Исуса и уверио се у васкрсење. Исус је рекао да је Тома видео па поверовао, а да ће бити благо онима који верују, иако никада нису видели доказ васкрсења Христовог. То се односи на све будуће хришћане, па и на нас данас.

tomina-nedelja.jpg

  Тома се дотиче Христа и уверава у васкрсење

   6.лекција: систематизација

          Понављање  кроз квиз.

  7.лекција: Андреј Првозвани

  Данашња тема је један од 12 главних Христових апостола-свети Андреј Првозвани. Као што му име говори, он је био први који је решио да буде ученик Исуса Христа. Његов рођени брат је био апостол Симон, касније назван Петар, који ће добити касније посебно место међу апостолима. Андреј је био сведок Христовог живота и чудеса. После Педесетнице је путовао по свету, учећи и крстећи народе у име Свете Тројице. По предању, он је прорекао оснивање великог града Кијева, у садашњој Украјини. Свој земаљски живот је завршио, као и остали апостоли, на мученички начин, у граду Патри. Слави се 23.11/30.11. Испод имамо линк ка цртаном филму о животу овог великог Христовог апостола.

   Ко гледа преко апликације мора сам да укључи превод. У осталим случајевима се аутоматски појављује српски превод

  8.лекција: систематизација

   Тема, ове седмице, је понављање градива, кроз квиз. Сва питања су у вези претходне лекције. Срећно!

 9.лекција: прича-блудни син

 Пуно Христових прича је записано у Јеванђељу. То су мудре, духовне параболе, изречене на сликовит и поучан начин. Господ је користио примере из свакодневице људи, оног времена, да би их научио о истинама Царства Божијег. Данашња тема је једна од тих прича, вероватно и најпознатија, о блудном сину. Та прича се налази у Јеванђељу по Луки 15.11-32.

 Прича је о оцу и о његова два сина. Млађи је, једног дана, решио да оде од куће, па је узео наследство и одселио се. Временом је почео да живи лошим животом и изгубио је све што је добио од оца. Толико је био гладан да се хранио оним што су свиње јеле. Сетио се како му је лепо било кући, али је мислио да га отац више неће прихватити. Па је решио да се врати, не као син, него као један од радника. Док се враћао и приближавао кући, отац га је видео и препознао. Дотрчао је до њега и, уместо да га грди, загрлио га је и обрадовао му се. Наредио је слугама да припреме најбољу храну и да направе весеље у част синовљевог повратка. Отац му је опростио и живот им се вратио у нормалу.

 

 Основно значење ове приче је да људи морају бити спремни да праштају једни другима и да је права љубав јача од било каквог зла и греха. Дубље значење се односи на Бога и људе. Отац, из ове приче, је Бог, а млађи син означава људе, који чине грехе. Бог је грешницима увек спреман да опрости, само ако имају воље да му се врате. Покајника Бог не грди, него га  воли и даје му своје божанске дарове.

  10.лекција: систематизација

   11.лекција: ошта системат.

bottom of page